Pozycjonowanie

Jak wyindeksować stronę z wyszukiwarki Google? Omawiamy kilka sposobów

Czasem zachodzi konieczność możliwie najszybszego wyindeksowania domeny z wyszukiwarki. Powodem może być chęć „ukrycia” zasobów o mniejszej wartości. To zabieg korzystny dla pozycjonowania, gdyż algorytm lepiej ocenia strony wysokiej jakości. Google daje nam taką możliwość. Usunąć z indeksu możemy całą witrynę albo wybraną podstronę – tymczasowo lub na stałe. Poinformowanie robotów indeksujących o tym, żeby nie podążały za linkami, nie jest skomplikowane. Co ciekawe, w przeciwieństwie do procesu indeksacji, który może trwać nawet kilka miesięcy, wyindeksowanie strony odbywa się niemal automatycznie. Sprawdź, w jaki sposób usunąć witrynę z Google.

Blokowanie indeksacji zasobów i danych adresów URL przez plik robots.txt

Plik robots.txt odpowiada za komunikację z robotami Google. Za jego pośrednictwem można poinformować je o tym, że nie chcemy, by indeksowały konkretne treści. Należy to zrobić, tworząc dany plik w katalogu głównym hosta lub, jeśli ten już istnieje, odpowiednio go konfigurując.

  • Zablokowanie dostępu do całej witryny: User-agent: * Disallow: / Gdzie * oznacza wszystkie roboty, a symbol [/] informuje, że chcemy zablokować całą zawartość strony.

Inne konfiguracje to m.in.:

  • Zablokowanie dostępu do jednego folderu: User-agent: * Disallow: /folder/
  • Zablokowanie dostępu do wskazanej podstrony: User-agent: * Disallow: /file.html Jeśli niepowołany adresu URL został już zaindeksowany, blokowanie go w pliku robots.txt nie przyniesie zamierzanego efektu.

jak usunąć stronę z google

Jak usunąć stronę z wyszukiwarki Google, wykorzystując meta tagi?

Znacznik meta robots może posłużyć do powiadomienia robotów crawlujących o tym, by ignorowały wskazaną treść. Meta tag należy wstawić w nagłówku, w sekcji <head>. Jeżeli chcemy wyindeksować witrynę z Google, musimy użyć następującego znacznika:

<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”>

Po zastosowaniu meta tagu, roboty nie będą indeksowały strony, ani podążały za linkami. Zawartość witryny zniknie z zasobów wyszukiwarki. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, jak usunąć stronę z Google. Dopóki znacznik pozostanie widoczny, boty będą stosowały się do polecenia.

Jak wyindeksować stronę z Google przy pomocy narzędzi dla webmasterów?

Ten sposób umożliwia szybkie usunięcie witryny z wyszukiwarki, ale tylko na pewien czas. Potrzebny jest dostęp do Google Search Console, które pozwala n a czasowe usunięcie niechcianej treści. Przy pomocy kilku kliknięć w sekcji Indeks, można zgłosić stronę do usunięcia:

Tymczasowe usunięcia – Nowa prośba – Tymczasowe usunięcie adresu URL

Jeśli prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, strona tymczasowo nie będzie indeksowana (przez ok. 6 miesięcy). Po tym czasie prośbę można ponowić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naszych Klientów stawiamy
na pierwszym miejscu!

Skontaktuj się z nami

ul. Madalińskiego 109/3
50-443 Wrocław
+48 79 848 33 33

Porozmawiajmy
więc o Twoich
potrzebach

Otrzymaj od nas bezpłatną wycenę w ciągu 24h
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza
lub zadzwoń pod numer +48 79 848 33 33