Pozycjonowanie

Dlaczego tanie pozycjonowanie jest niemożliwe

W czasach, w których większość biznesów przenosi się do sieci, przedsiębiorcy szukają sposobów na to, by uczynić swój biznes bardziej opłacalnym, nie wydając przy tym kroci. Pozycjonowanie stron internetowych to jedna z najskuteczniejszych metod poprawy widoczności w sieci – miejsce w rankingu wyników wyszukiwania ma ogromne znaczenie. Szacuje się, że internauci poświęcają swój czas na trzy pierwsze wyniki w wyszukiwarce – jeżeli te zawiodą, podejmują próby i zerkają na pozostałe wyniki, które Google usadowiło na pierwszej stronie. Statystyki dowodzą, że jako użytkownicy Internetu, nie lubimy tracić swojego czasu, przez co niewielki odsetek osób zagląda na wyniki będące poza pierwszą dziesiątką Google. Co oznacza to dla Ciebie, jako przedsiębiorcy? Nie osiągniesz wysokiej pozycji, jeżeli nie wdrożysz odpowiednich działań! Wielu początkujących przedsiębiorców rozpoczyna poszukiwania od wpisania magicznej frazy – „tanie pozycjonowanie”, popełniając pierwszy błąd, który może sprawić, że droga do sukcesu będzie przebiegać przez ciernie. Jako że jesteśmy agencją marketingową z wieloletnim doświadczeniem w branży, postanowiliśmy przybliżyć ten drażliwy temat, jakim jest najtańsze pozycjonowanie stron i jego częste konsekwencje.

Tanie pozycjonowanie stron i inne obiecanki-cacanki jakie napotkasz podczas poszukiwań

Dla osób niezaznajomionych z pozycjonowaniem stron, cały proces może wydawać się czymś banalnie prostym. W sieci roi się od darmowych poradników, prezentacji czy nagrań, na których samozwańczy specjaliści SEO tłumaczą, jak szybko i skutecznie przejść przez pozycjonowanie i osiągnąć pożądane efekty w zaledwie kilka miesięcy. Ba! Dziś nie musisz robić tego wszystkiego samemu – choć praca samodzielna to najtańsza alternatywa, wiele agencji marketingowych obiecuje tanie pozycjonowanie stron internetowych, które w dwa, maksymalnie trzy, miesiące doprowadzi Cię na sam szczyt listy wyszukań Google. Nic, tylko brać, prawda? Tymczasem większość ofert posiadających w sobie obietnice takie jak tanie SEO czy gwarancję osiągnięcia wysokich wyników bez dużego nakładu pieniężnego można porównać do obiecywania gruszek na wierzbie. Dlaczego? Chętnie Ci o tym opowiemy.

SEO tanio, ale czy skutecznie? Lepiej powierzyć zadanie „eksperckiej agencji marketingowej”

Istnieją dwie strony definicji taniości – jako przedsiębiorca ukierunkowany na osiągnięcie celu jak najmniejszym kosztem, z pewnością wolisz wziąć pod uwagę jedynie pozytywne aspekty, rozumiejąc „tanio” jako okazyjnie, w konkurencyjnej cenie wobec innych agencji wykonujących tego rodzaju usługę, oszczędnie. Niestety, istnieje druga strona medalu, o której często się zapomina zwłaszcza wtedy, gdy zewsząd zasypują Cię oferty obejmujące tanie pozycjonowanie strony i inne równie okazyjne propozycje. Mowa o stronie, której marketingowcy boją się jak ognia i za szelką cenę starają się ukryć ją przed wzrokiem swoich nieświadomych klientów – zamiast mówić o tanim produkcie czy usłudze, wolą zamienić „tanie pozycjonowanie stron WWW” na „pozycjonowanie stron WWW w atrakcyjnej/rewelacyjnej cenie na każdą kieszeń”; są więc świadomi dualizmu taniości danej usługi, starając się jak najlepiej ukryć negatywne znaczenie pod cukierkową obietnicą złotych gór. Tanie pozycjonowanie w Google może kojarzyć się niektórym z ceną adekwatną do niskiej jakości pracy oraz całkowitym brakiem efektów. Jako przedsiębiorca, powinieneś być bardzo wyczulony na takie oferty – zwłaszcza, że skutki jakie niesie pozycjonowanie stron tanio, mogą okazać się szkodliwe dla Twojej witryny.

 

Sprawdź: Czy istnieje coś takiego jak darmowy audyt strony internetowej

 

Jakie skutki może przynieść tanie pozycjonowanie, jeżeli Twoja agencja SEO Cię oszukuje?

Jeżeli mielibyśmy wymieniać konsekwencje oszustw samozwańczych agencji, artykuł zamieniłby się w elaborat – dlatego postanowiliśmy wybrać trzy najpoważniejsze skutki nieetycznego, taniego SEO.

 • Utrata pieniędzy to jedna z najczęstszych konsekwencji zaufania niewłaściwym osobom. Agencje SEO o niskiej reputacji, lecz wyjątkowo okazyjnej ofercie cenowej uwzględniającej tanie pozycjonowanie w Google od samego początku wprowadzają przedsiębiorców w błąd. Mimo że początkowo możesz odnieść wrażenie, że oszczędzasz środki, im dłużej trwa Twoja „kampania”, tym więcej pieniędzy przepada prosto w wirtualne błoto.
 • Utrata reputacji może okazać się ciosem poniżej pasa. W dzisiejszych czasach firmy kładą szczególny nacisk na wizerunek marki, bowiem to właśnie on odpowiada za przyciąganie potencjalnie zainteresowanych osób, które mogą zmienić się w stałą klientelę. Spamerskie agencje SEO często pozyskują masowo manipulacyjne linki z nazwą Twojej marki. Kilkadziesiąt takich linków nie powinno wywołać dużego wpływu na reputację, jednak jeżeli praktyka będzie kontynuowana przez cały okres taniego pozycjonowania, możesz mieć poważny problem. Pamiętaj – raz zszargana opinia nie zawsze jest to odbudowania.
 • Kary od Google uznawane są za sąd ostateczny. Łamanie warunków korzystania z usług Google lub działania niezgodne ze sztuką SEO nie tylko nie doprowadzą Cię do bram sukcesu, lecz mogą również na zawsze zamknąć Ci okazję do pojawienia się na szczycie wyszukiwarki Google. Wiele samozwańczych ekspertów interpretuje tanie SEO jako próbę oszukania tytana wśród wyszukiwarek, nie zdając sobie sprawy o konsekwencjach płynących z tych niecnych działań. W najlepszym wypadku stracisz rankingi pozycji i widoczność swojej domeny w wyszukiwarce. W najgorszym możesz zostać ręcznie usunięty z wyników wyszukiwania Google, tracąc szansę na realne zyski.

[cta_1 text=”Wartość działań agencji dyktuje doświadczenie. Wybierz mądrze – postaw na Afterweb” btn=”Sprawdź aktualną ofertę SEO”]

Pozycjonowanie tanie i felerne, czyli jak uniknąć współpracy z oszustami SEO

Aby uniknąć podjęcia najgorszej decyzji w swojej karierze, warto zawczasu poznać sposoby na rozpoznanie fałszu w ofercie agencji marketingowej. Dzięki tym prostym wskazówkom uda Ci się rozpoznać, co tak naprawdę kryje się pod frazą „pozycjonowanie stron tanio” i zweryfikować oszustów ukrywających się pod maską specjalistów od marketingu, reklamujących się pod hasłem „tanie SEO” oraz resztą podobnych frazesów.

Pseudo partnerzy Google, czyli bajki o posiadaniu wiedzy, jakiej nie ma nawet pracownik Google

Wiele agencji SEO twierdzi, że zjadły wszystkie rozumy dzięki znajomościom w Google. Zapewnienia o posiadaniu poufnych informacji odnośnie działania czynników rankingowych są z pewnością atrakcyjne dla przedsiębiorców poszukujących dobrej oferty na tanie pozycjonowanie stron WWW, jednak bardzo łatwo jest zdementować tego rodzaju fałszywe oświadczenia. Faktem jest, że większość pracowników Google nie zna szczegółów tego algorytmu – co więcej, wszyscy pracownicy firmy zajmującej się wyszukiwarkami już na samym początku podpisują umowy o zachowaniu poufności. Mimo wielu żądań ze strony krajów europejskich, amerykańska korporacja obstawia przy swoim – dla Google milczenie jest dosłownym złotem, bowiem wyszukiwarka zarabia rocznie ponad 60 miliardów dolarów, z czego większość stanowi system reklamowy powiązany z wyszukiwaniem, oparty na dostosowaniu ofert do tego, czego poszukuje użytkownik. Zdradzenie algorytmu doprowadziłoby do jego wycieku, na czym najbardziej skorzystałaby konkurencja. Tanie pozycjonowanie w oparciu o wiedzę na temat skutecznie ukrywanego przez Google algorytmu? Bujda na resorach!

SEO tanio, szybko i efektownie – kilka słów o niespełnionych obietnicach

SEO to działania długoterminowe, a dobra agencja marketingowa to nie bar szybkiej obsługi. Dotarcie na czołowe pozycje w rankingu wyszukiwarki często zajmują miesiące, a nawet lata. Jako przedsiębiorca musisz być tego świadomym i nie dać się złapać na gwaranty osiągnięcia efektów w ciągu dwóch czy trzech miesięcy. Nawet inżynierowie Google nie są w stanie zagwarantować, że Twoja witryna będzie zawsze ponad resztą, a co dopiero osoby, których działania skupiają się wokół wyszukiwarki. Pozycje w rankingu są zmienne, a proces pozycjonowania stron obejmuje również czynniki niezależne od działań agencyjnych. Jeżeli agencja określa się mianem pogromcy wyszukiwarki, uciekaj!

Tanie pozycjonowanie, oszczędne raporty na wybrane słowa kluczowe

Odpowiedni dobór i analiza słów kluczowych następuje na samym początku przygody z SEO – są one krytyczną częścią procesu pozycjonowania stron, jednak nie można nazywać ich najważniejszym czynnikiem weryfikującym skuteczność prowadzonej kampanii. Oszuści często chwalą się błyskotliwymi raportami, które informują o zajmowanych przez Ciebie wysokich pozycjach pod względem nonsensownych słów kluczowych, które robią dla Twojej firmy tyle co nic, ponieważ nikt w żaden sposób ich nie wyszukuje (mała ilość lub całkowity brak wyszukań) lub są hasłami czysto informacyjnymi, skierowanymi bardziej do studentów czy osób poszukujących pracy, nie zaś potencjalnie zainteresowanych klientów. Niestety, firmom działającym w ten sposób niezwykle łatwo jest manipulować raportem w taki sposób, by wyglądał dobrze. Jako przedsiębiorca musisz pamiętać, że lepiej jest zająć 10 miejsce w rankingu dla krytycznego słowa kluczowego (na które pozycjonuje się konkurencja), niż 1 miejsce w grupie losowych słów kluczowych. Skupienie się na najważniejszych frazach sprawia, że firma wzrasta – wybieraj agencje, które nie przebierają w półśrodkach.

Bądź wymagający – sprawdzaj czy obietnice pokrywają się z rzeczywistością

Wiesz już co warto zweryfikować przed zawarciem umowy z agencją marketingową. Jednak jak uniknąć oszustw w trakcie trwającego procesu pozycjonowania strony? Większość firm związanych z pozycjonowaniem stron internetowych określa w umowie konkretny zakres prac, który nie sprowadza się tylko i wyłącznie pod magiczne słowo SEO, które przecież powinno mówić wszystko. Współpraca oparta na wzajemnym zaufaniu jest istotna, jednak jako osoba zamawiająca usługę masz prawo monitorować postępy czynione przez agencję. Co dokładnie możesz zrobić?

 • Sprawdzić widoczność strony w sieci i statusy pozycji. Każda strona Twojego serwisu internetowego powinna opierać się o filary w postaci dwóch lub jednego słowa kluczowego. Jeżeli nie masz pewności, na jakie słowa kluczowe powinno być ukierunkowane SEO, nie bój się poprosić agencji o dopasowanie haseł do podstron. Najprostszym i najbardziej podstawowym sposobem na śledzenie rankingów słów kluczowych są narzędzia takie jak Ahrefs czy Senuto – platformy do zarządzania SEO.
 • Poprosić o cykliczne raporty stanu ruchu i strony WWW z Google Analytics oraz Google Search Console. To właśnie one pomogą Ci w zweryfikowaniu skuteczności wdrożonych kampanii pozycjonowania strony. Narzędzia są w stanie nie tylko dowiedzieć się o zamiarach użytkowników odwiedzających stronę, lecz także poprawność haseł wybranych przez Ciebie lub agencję z którą współpracujesz.
 • Sprawdzić treści podstron posiadanego przez Ciebie serwisu. Misją Google jest dostarczanie wysokiej jakości treści wszystkim użytkownikom, dlatego roboty skutecznie skanują zawartości stron interetowych. Brak odpowiedniej struktury treści, merytoryczności, treści informacyjnych, niestety przekreśla Twoje szanse na pojawienie się wysoko w wynikach.

 

Sprawdź: Jak wybrać agencję marketingową SEM

Tanie pozycjonowanie stron
źródło: https://images.pexels.com/photos/7111608/pexels-photo-7111608.jpeg

Tanie pozycjonowanie równa się samodzielne działanie?

No dobrze. Skoro tanie pozycjonowanie stron WWW z agencją, która oferuje super zyski w zaledwie trzy miesiące zostało obalone przez retoryczne argumenty doświadczonych specjalistów z Afterweb, to czy drugim najtańszym wyjściem jest samodzielne wdrożenie działań „SEO tanio robione”? Jak już wspominaliśmy, pozycjonowanie stron to proces obejmujący kilka ważnych etapów, które łączy nierozerwalna więź. Oznacza to, że jedna przewrócona kostka domina może spowodować serię niefortunnych zdarzeń, doprowadzając Twoją witrynę do sytuacji bez ratunku. Mówi się, że gdyby postawić na jednej szali specjalistę SEO/SEM, a na drugiej czterech samouków znających jedynie metodę prób i błędów, wartość jednego eksperta byłaby o wiele większa niż wcześniej scharakteryzowanej czwórki. Odpowiedź na tytułowe pytanie zdaje się być oczywista.

Pozycjonowanie opłaca się tylko wtedy gdy działasz z renomowaną agencją

Jak doskonale wiesz, „taniość” niejedno ma określenie, jednak jeżeli chcesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, najlepszym wyjściem jest wynajęcie profesjonalnej agencji reklamowej. Usługa SEO nie należy do tanich, jednak masz pewność, że na Twojej stronie internetowej nigdy nie pojawi się tandeta i chaos. Zamiast płacić niewielkie pieniądze za brak efektów, lepiej jest zainwestować w pozornie droższą ofertę – ta przynajmniej po czasie dobrze wykonanej pracy się zwróci. W cenie usługi pozycjonowania stron przez profesjonalną agencję marketingową otrzymasz audyt strony internetowej i linków, na których specjalista stworzy plan, na podstawie którego wdrażane będą poszczególne działania. Musisz wiedzieć, że pozycjonowanie stron to nie jest praca tylko jednej osoby; agencje SEO/SEM reprezentowane są przez szereg specjalistów od programowania stron, wprowadzania zmian w witrynie czy pisania tekstów pod wybrane słowa kluczowe. W Afterweb prowadzimy naszych Klientów krok po kroku przez cały ten proces. Nasi specjaliści pracują na Twój sukces – taka inwestycja z pewnością się opłaci!

Najczęściej zadawane nam pytania

#1 Tanie pozycjonowanie zawsze oznacza nieskuteczne?

Niestety, w większości przypadków tanie pozycjonowanie przynoszące widoczne efekty to coś niespotykanego, co może zdarzyć się jedynie raz na trylion kolejnych lat – oczywiście, zawsze istnieje szansa na to, że coś rzeczywiście jest takie, jak się pisze, jednak działania SEO są na tyle złożonym procesem, że żadna poważna agencja marketingowa nie określiłaby całego procesu wykonywanego często przez kilku różnych specjalistów czymś „tanim”. W kręgu e-marketingu synonimem taniości jest nieskuteczność i niedopracowanie.

#2 Najtańsze pozycjonowanie – gdzie szukać agencji wykonawczej?

Jeżeli przemknęło Ci przez myśl, by odszukać najtańszą z ofert i z niej skorzystać, musisz wziąć pod uwagę fakt, że w pozycjonowaniu cena w większości przypadków idzie w parze z jakością. Tanie SEO to zazwyczaj działanie niekompletne, zaś działanie firm je oferujących to zazwyczaj iluzja, która tylko na początku wzbudza u Ciebie poczucie oszczędności.

#3 Tanie SEO – jak nie nadziać się na oszustów?

Przed skontaktowaniem się z agencją marketingową, najpierw zweryfikuj jej skuteczność. Wielu ekspertów nie ukrywa swoich osiągnięć, publikując je na swoich stronach. Dobre opinie Klientów mają ogromną wartość – jeżeli trafisz na agencję, która zamiast dowodów na efekty swojej pracy ma tylko hasła związane z tanim pozycjonowaniem stron, w głowie powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Jeżeli wybierając agencję marketingową bazujesz jedynie na jak najniższej cenie, nie możesz oczekiwać powalających efektów, o ile jakieś w ogóle nastąpią. Czas spędzony na walce z rzucającą słowa na wiatr agencją mógłbyś w zamian poświęcić na współpracę z ekspertami o potwierdzonej skuteczności działań. Wybierz wyjście, które przemawia do Ciebie najbardziej.

Źródła

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Pozycjonowanie
 • https://developers.google.com/search/docs/fundamentals/seo-starter-guide?hl=pl
 • https://support.google.com/google-ads/answer/6146252?hl=pl

2 komentarzy “Dlaczego tanie pozycjonowanie jest niemożliwe

  1. Zaindeksowanie strony nie oznacza jej automatycznego wypozycjonowania „na dobrych pozycjach”. DR 11 to parametr z ahrefs, nawet DR 60 nie gwarantuje wysokich pozycji w Google, gdyż wyszukiwarka nie ma nic wspólnego z ahrefs.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naszych Klientów stawiamy
na pierwszym miejscu!

Skontaktuj się z nami

ul. Madalińskiego 109/3
50-443 Wrocław
+48 79 848 33 33

Porozmawiajmy
więc o Twoich
potrzebach

Otrzymaj od nas bezpłatną wycenę w ciągu 24h
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza
lub zadzwoń pod numer +48 79 848 33 33