SEO

Kupno domeny internetowej od A do Z. Co sprawdzić przed zakupem?

Każdy, kto chce prowadzić biznes online, będzie musiał dokonać zakupu domeny. Tylko z pozoru jest to proste. W rzeczywistości niesie ze sobą duże ryzyko i w ogromnym stopniu rzutuje na przyszłość witryny. Zwłaszcza, gdy rozważamy kupno z rynku wtórnego. Aby mieć pewność, że domena jest dostępna, godna zaufania i wartościowa z punktu widzenia SEO, należy ją odpowiednio sprawdzić. Jak to zrobić? Wyjaśniamy poniżej.

[Featured_snippets id=”1″]

Krok pierwszy: sprawdzanie domen pod kątem dostępności

Domena internetowa może nieść ze sobą dużą wartość. Mówimy o niej na przykład wtedy, gdy nazwa zawiera frazę kluczową, istotną dla danego biznesu albo jest krótka, prosta w zapamiętaniu i dobrze kojarzona. Jej wybór ma też pośredni wpływ na to, czy internauci nie będą mieć problemów ze znalezieniem strony. Zakup domeny należy zatem traktować, jako inwestycję, która przełoży się na systematyczne zdobywanie nowych klientów. Pierwszym etapem na drodze do udanej transakcji, jest sprawdzanie dostępności domen. Można go dokonać m. in. na stronie who.is, za darmo otrzymując dostęp do informacji, ułatwiających odkupienie domeny.

sprawdzanie domen

Jak sprawdzić czy domena jest wolna i na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dostępność domen nie jest tajemnicą. Istnieją rozbudowane bazy, zbierające wszystkie domeny internetowe i pozwalające błyskawicznie ustalić ważne kwestie. Jak sprawdzić dostępność domeny, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów? Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki domen, która umożliwia nie tylko sprawdzanie domen pod kątem dostępności, ale też informacji dotyczących właściciela. Bardzo istotna jest także historia domeny: data pierwszej rejestracji oraz jej przeszłość. Warto upewnić się, czy na stronę nie zostały nałożone filtry lub poważniejsze kary, które mogłyby znacznie utrudnić proces pozycjonowania. Równie istotny jak historia domeny, jest jej wiek. Tu zasada jest prosta: im domena jest starsza, tym lepiej. Pozycjonowanie młodych stron, które nie zdążyły się jeszcze polubić z robotami Google, obniża bowiem skuteczność promocji w internecie. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak sprawdzić domenę i jej historię oraz jak odkupić domenę, możemy skorzystać z pomocy ekspertów w dziedzinie SEO. Upewnienie się co do tego, że domena nie ma negatywnej przeszłości i cechuje się wysoką jakością, pozwala uniknąć późniejszych rozczarowań.

[Featured_snippets id=”2″]

Zakup domeny internetowej z rynku wtórnego może się opłacić!

Sprawdzanie dostępności domen w prosty sposób obrazuje, że te najciekawsze, wartościowe nazwy są już zajęte. Atrakcyjne adresy znikają w zastraszająco szybkim tempie, przez co kupno domeny, która pozwoli na budowanie pozytywnych skojarzeń z marką, staje się utrudnione. Koło ratunkowe rzuca przedsiębiorcom rynek domen, gdzie można nabyć dobrze rokujące domeny, które w przeszłości zostały już zarejestrowane. Z tego rozwiązania decyduje się skorzystać wielu przedsiębiorców. Powód? Wykup domeny z drugiej ręki może okazać się bardzo korzystny. Pod warunkiem, że wcześniej dokładnie sprawdzimy jej historię.

Jak sprawdzić historię domeny? Co powinno nas szczególnie interesować? Ważne są: wiek i poprzedni właściciel domeny oraz profil linków. Istnieje wiele narzędzi, przy pomocy których możemy zweryfikować profil linkowy i upewnić się, że sprzedawana domena nie ma podejrzanej przeszłości, słowem – jest bezpieczna. Dobrze również wiedzieć, czy wygląd strony znacznie się zmienił na przestrzeni lat. Jak szybko sprawdzić historię strony internetowej pod tym kątem? Wystarczy skorzystać z archiwum internetowego, takiego jak Wayback Machine lub Archive.org, gdzie bezpłatnie można przejrzeć kopię interesującej nas witryny oraz przekonać się, jak strona zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. Z kolei „kondycję” witryny i dane o linkujących domenach oferują takie narzędzia, jak np. Majestic SEO, zaś informacje o przybliżonym wieku strony udostępniają narzędzia typu Domain Age Tool.

Chcąc zapobiec nabyciu niebezpiecznej domeny warto też skontrolować, czy nie znajduje się ona na czarnej liście: BlackListAlert.org. O ile chęć poznania daty utworzenia strony jest oczywista, sprawdzanie właściciela domeny może wydać się kontrowersyjne. Prywatne dane nie są jednak udostępniane. Otrzymujemy jedynie informacje, umożliwiające szybki kontakt z rejestratorem domeny. Rynek wtórny bez wątpienia oferuje wiele, lecz aby umiejętnie skorzystać z jego potencjału trzeba wiedzieć, jak sprawdzić domenę. Tylko wtedy jej kupno będzie rentowne, a domena stanie się silnym punktem wyjścia do budowania dochodowego biznesu internetowego.

Zamierzasz kupić domenę i masz pytania do specjalistów SEO?

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie +48 79 848 33 33.

2 komentarzy “Kupno domeny internetowej od A do Z. Co sprawdzić przed zakupem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naszych Klientów stawiamy
na pierwszym miejscu!

Skontaktuj się z nami

ul. Madalińskiego 109/3
50-443 Wrocław
+48 79 848 33 33

Porozmawiajmy
więc o Twoich
potrzebach

Otrzymaj od nas bezpłatną wycenę w ciągu 24h
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza
lub zadzwoń pod numer +48 79 848 33 33