Pozycjonowanie

Google: Pingwin 4.0 od 23.09.2016 działa w czasie rzeczywistym i jest częścią algorytmu

Stało się, Google po prawie 2 latach oczekiwania w końcu poinformowało nas na swoim blogu, że długo wyczekiwania aktualizacja ich algorytmu Penguin 4.0 jest już wdrożona i działa w czasie rzeczywistym.

Co to oznacza dla branży SEO i klientów pozycjonujących swoje strony? Nowy Pingwin będzie na bieżąco indeksował serwisy i linki prowadzące do nich, przez co efekty jego pracy będziemy mogli obserwować w czasie rzeczywistym. W dużym uproszczeniu oznacza to, że profil linków zwrotnych będzie oceniany cały czas, dlatego znacznie szybciej będzie można pozbywać się kar w postaci filtrów nakładanych przez ten algorytm. Oczywiście nie ma róży bez kolców i jeśli pozycjonowana strona wg. algorytmu zbyt drastycznie naruszy wskazówki jakościowe dotyczące odnośników zwrotnych, to Właściciel / Webmaster witryny może spodziewać się znacznie szybszego nałożenia kary niż dotychczas. 

Aktualizacje Pingwina od momentu stworzenia tego algorytmu:

 • Pingwin 1.0 – 24 kwiecień 2012 r.
 • Pingwin 1.1 – 22 maj 2012 r.
 • Pingwin 1.5 – 5 październik 2012 r.
 • Pingwin 2.0 – 23 maj 2013 r.
 • Pingwin 2.1 – 4 październik 2013 r.
 • Pingwin 3.0 – 18 październik 2014 r.
 • Pingwin 4.0 – 23 wrzesień 2016 r. (nie będzie kolejnych aktualizacji wypuszczanych co jakiś czas, algorytm będzie rozwijany przez Google bez informowania nas o zmianach)

Jak widać, od 23 września tego roku zmieni się zarówno sposób aktualizacji, jak i pracy tego algorytmu. Czy to dobrze, czy źle przekonamy się niebawem. Od początku miesiąca obserwowaliśmy duże zmiany, które mogły być spowodowane testowaniem wdrożenia Pingwina do pracy w czasie rzeczywistym. Na ten moment z oceną aktualizacji warto poczekać, gdyż nikt tak naprawdę nie wie, czy zmiany w algorytmie są już w pełni wdrożone i czy ocenie wg. nowych rozwiązań zostały już podane wszystkie strony?

Zapraszamy was do podzielenia się w komentarzach spostrzeżeniami dotyczącymi zmian, które zaszły.

 

Opinie użytkowników

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Kamil Dudziak

Specjalista SEO

14 lat doświadczenia w optymalizacji i pozycjonowaniu stron na najtrudniejsze frazy w Polsce. Właścicieli manager firmy Afterweb. Stale nadzoruje proces pozycjonowania stron wszystkich Klientów firmy.

6 komentarzy

 1. Na ten moment wygląda, że zaktualizowali Pingwina na początku września kiedy były duże zmiany w SERP-ach i teraz poinformowali nas po fakcie. Typowa zagrywka Google.

 2. Zgadza się, już od dłuższego czasu mieli w SERP-ach, natomiast z obserwacji można wyciągnąć wnioski, że to nie tylko sam Pingwin został zaktualizowany, na konkrety przyjdzie czas, trzeba poczekać, przeanalizować więcej stron.

 3. Ja nie mogę narzekać, ale tak naprawdę mam tylko jedną stronę która w końcu ruszyła z miejsca. Pewnie jak ktoś ma kilkadziesiąt stron to miał trochę adrenaliny związanej z aktualizacją pingwina

 4. Zmiany potrzebne, ponieważ wyróżni pozycjonowanie white seo, a słabe linkowanie pójdzie już daleko w przeszłość.

 5. Zgadam się z wypowiedzią obu Panów Mariusza i Szymona. Aktualizacja PingWin może zrobi spore zamieszanie i znacznie poprzestawia strony ale za to pozycjonowanie będzie bardziej wartościowe.
  Nie sztuką jest kupować 1tys katalogów i spamować sieć mało wartościowymi linkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naszych Klientów stawiamy
na pierwszym miejscu!

Skontaktuj się z nami

ul. Madalińskiego 109/3
50-443 Wrocław
Polska firma

Porozmawiajmy
więc o Twoich
potrzebach

Otrzymaj od nas bezpłatną wycenę w ciągu 24h
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza
lub zadzwoń pod numer +48 79 848 33 33