SEO

Google indeksuje dokumenty PDF, ale znacznie wolniej je odświeża

Dokumenty PDF i treść w nich zawarta jest indeksowana przez wyszukiwarkę Google już od bardzo dawna. Ustalenie tego nie było trudne dla Specjalistów SEO, gdyż po prostu widzimy je w indeksie wyszukiwarki.

Wielokrotnie za to sprawdzane przez nas było, czy Google indeksuje i przekazuje „moc linków”, które zawarte są w dokumentach PDF w identyczny sposób jak poprzez linki umieszczone w HTML. Po wielu branżowych testach możemy jednoznacznie napisać, że TAK. Google traktuje linki umieszczane w PDF-ach identycznie jak te, które znajduje na stronach internetowych w HTML.

Ostatnia kwestia, to jak często Google odświeża swój indeks dla już znalezionych dokumentów PDF?

Okazuje się, że aktualizacja raz zaindeksowanego dokumentu PDF nie jest zbyt częsta. Powód jest prozaicznie prosty. Dokumenty PDF wg. pracowników Google nie są zbyt często aktualizowane przez ich autorów. Prawdopodobnie wynika to z idei dokumentu PDF, gdyż sami możemy przyznać, że rzadko kiedy aktualizujemy tak wykonany plik. Bardzo długi czas ponownej indeksacji w wyszukiwarce Google mają zdjęcia, które w podobny sposób jak PDF nie są zbyt często aktualizowane. Prawdopodobnie same PDF-y są jeszcze rzadziej przeindeksowywane niż obrazy, gdyż wg. Google nie ma takiej potrzeby. Zobaczcie co odpowiedział John Mueller na zadanie pytanie o indeksację tych dokumentów:

Jak widać pracownik Google jednoznacznie potwierdził, iż wyszukiwarka wie, że PDF-y nie są aktualizowane zbyt często przez osoby je tworzące przez co nie ma konieczności szybkiej ich re-indeksacji. Warto mieć to na uwadze umieszczając swoje PDF-y w sieci.

Opinie użytkowników

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Kamil Dudziak

Specjalista SEO

14 lat doświadczenia w optymalizacji i pozycjonowaniu stron na najtrudniejsze frazy w Polsce. Właścicieli manager firmy Afterweb. Stale nadzoruje proces pozycjonowania stron wszystkich Klientów firmy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naszych Klientów stawiamy
na pierwszym miejscu!

Skontaktuj się z nami

ul. Madalińskiego 109/3
50-443 Wrocław
Polska firma

Porozmawiajmy
więc o Twoich
potrzebach

Otrzymaj od nas bezpłatną wycenę w ciągu 24h
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza
lub zadzwoń pod numer +48 79 848 33 33