SEO

Ups! Wystąpił błąd 404. Co to oznacza i jak go naprawić?

Każdy, kto regularnie przemierza internet, z pewnością wielokrotnie natknął się na niedziałającą stronę. Wyświetlony na niej komunikat: /błąd 404 file not found/ brzmi poważnie, ale czy rzeczywiście takim jest? Co oznacza error 404 i jak powinniśmy się zachować, gdy się na niego natkniemy? Dla wszystkich ciekawskich, przygotowaliśmy garść porad. Dowiedz się więcej!

Wyjaśniliśmy już, co oznacza błąd 404. Problem z siecią nie pojawia się jednak bez powodu. Co sprawia, że użytkownikom wyświetla się strona 404 oraz co właściciel witryny powinien zrobić, żeby naprawić error?

Strony WWW mogą nie działać poprawnie z różnych przyczyn. Ich ustalenie to pierwszy krok w stronę pozbycia się problemu. Błąd 404 zazwyczaj występuje na stronach sklepów internetowych i jest efektem wycofania danego produktu z oferty. Przyczyna może też leżeć w nieumiejętnej zmianie nazwy kategorii lub w niepoprawnym przeniesieniu serwisu na inny CMS. Jak naprawić błąd 404, nie narażając serwisu na wystąpienie kolejnych problemów? Najpierw trzeba go znaleźć. W tym celu można skorzystać z Google Search Console, analizy SERP i narzędzia Screaming Frog, umożliwiającego skanowanie linków pod kątem odpowiedzi serwera. Gdy ten napotka błąd 404, otrzymamy informację o lokalizacji nieprawidłowego linku.

 

http 404

Wykryłeś problem z siecią 404? Musisz go jak najszybciej naprawić!

Jednym ze skutecznych sposobów na naprawę błędu 404, jest przekierowanie 301. Metoda pozwala przekierować użytkownika z niedziałającej podstrony na inną, aktywną. Co to znaczy w praktyce? Przekierowanie może prowadzić do strony głównej, kategorii, a nawet do strony z konkretnym produktem. Jak naprawić błąd 404 stosując przekierowanie 301? Dla stron na WordPressie zrobimy to korzystając z wtyczki lub wykonując przekierowanie w pliku .htaccess na serwerze. Dla specjalistów SEO zadanie jest proste – błąd HTTP 404 to codzienność w naszej pracy. Każdego dnia analizujemy strony naszych Klientów pod kątem ewentualnych nieprawidłowości i szybko reagujemy, gdy te wystąpią. Dlatego jeśli wykryjesz błąd 404 i nie wiesz, co zrobić, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci go naprawić i przy okazji sprawdzimy, czy na Twojej stronie nie pojawiają się inne problemy.

Strona 404 może zawierać cokolwiek. Dla Google jej zawartość nie istnieje

Pracownicy Google są godnym zaufania źródłem wiedzy, dotyczącym meandrów wyszukiwarki. Zapytany o błąd 404 webmaster John Muller dość jednoznacznie, ale też w zabawny sposób odpowiedział na Twitterze, jak błędy 404 są interpretowane przez Google. Jego wypowiedź potwierdza, że dla algorytmu, strona 404 oraz jej zawartość po prostu nie istnieją. Na potwierdzenie tych słów prezentujemy pytanie do Johna Mullera i jego odpowiedź:

 

https://twitter.com/JohnMu/status/678982849085747201

Jak widać, Google ignoruje strony 404, przez co możemy na nich umieszczać cokolwiek chcemy – bez obaw o ranking w wyszukiwarce. Postanowiliśmy zatem przeszukać sieć i znaleźć propozycję dla webmasterów potrzebujących inspiracji, co umieszczać na swoich stronach błędu 404. Oto i ona:

404chuck

źródło: znalezione w otchłaniach internetu

Co zrobić, żeby przygotować się na błąd 404? Stworzyć własną stronę błędu!

Własna strona błędu 404 to znakomity sposób na zatrzymanie użytkowników, którzy napotkali problem. Przykładowo: klient sklepu internetowego otrzymał typowy komunikat /error 404 file not found / złożony z niepokojącego tekstu, wyświetlonego na białym tle. Przestraszony opuścił stronę, rezygnując z jej dalszego przeglądania. Gdyby strona 404 wyglądała inaczej, być może by na niej pozostał.

Warto więc przygotować się na problem z siecią, który prędzej czy później wystąpi na każdej witrynie. Specjalnie stworzona na tę okoliczność strona 404 zapobiegnie frustracji internauty, a może nawet zachęci go do przejścia na inną, poprawnie działającą podstronę. Jeżeli własna strona błędu 404 zostanie stworzona z humorem, może posłużyć jako narzędzie, angażujące użytkownika do podjęcia wskazanego działania. Polecanym rozwiązaniem jest umieszczenie na takiej stronie zabawnej grafiki oraz linku, prowadzącego do innego miejsca w obrębie tego samego serwisu. Dzięki temu internauta nie wystraszy się komunikatu 404 i pozostanie z nami.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w zakresie optymalizacji strony WWW?
Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie +48 79 848 33 33.

Opinie użytkowników

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kamil Dudziak

Specjalista SEO

14 lat doświadczenia w optymalizacji i pozycjonowaniu stron na najtrudniejsze frazy w Polsce. Właścicieli manager firmy Afterweb. Stale nadzoruje proces pozycjonowania stron wszystkich Klientów firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naszych Klientów stawiamy
na pierwszym miejscu!

Skontaktuj się z nami

ul. Madalińskiego 109/3
50-443 Wrocław
Polska firma

Porozmawiajmy
więc o Twoich
potrzebach

Otrzymaj od nas bezpłatną wycenę w ciągu 24h
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza
lub zadzwoń pod numer +48 79 848 33 33